Diz Artroskopisi - Prof. Dr. Şenol Akman

Doktora Danışın

Prof. Dr. Şenol Akman'a Danışın

Diz Artroskopisi

Sağlıklı Bir Diz

Diz Artroskopisi - Şenol AkmanSağlıklı bir diz sorunsuz hareket edebilir. Ancak eklemde bir sorun varsa, hareketler acı verir hale gelecektir. Pek çok durumda artroskopi buna çare olabilir.

Diz, üst bacak kemiği (femur) ile alt bacak kemiğini (tibia) birleştirir. Bu kemiklerin arasında menisküs adı verilen, kıkırdaktan bir yastık bulunur. Kemiklerin ucu ve diz kapağının (patella) arkası kaygan eklem kıkırdağı (artiküler kıkırdak) ile kaplıdır. Bu sayede eklem rahat hareket edebilir. Kaslar ve bağların oluşturduğu yumuşak doku da dizi dengede ve sağlam tutar.

SIK GÖRÜLEN DİZ SORUNLARI

Menisküs Yırtılmaları

Diz Artroskopisi - Şenol AkmanAni bir dönme ya da üst üste tekrarlanan çömelme hareketleri menisküste yırtığa yol açabilir. O zaman diziniz acı verir ve şişer. Ayrıca, hareket etmeye çalıştığınızda diz kilitlenebilir

Ön Çapraz Bağ Yırtıkları

Diz Artroskopisi - Şenol AkmanDüşme, bükülme ya da ağır bir darbeyle ön çapraz bağ (ACL) yırtılabilir. Ön çapraz bağ yırtılmalarında dizinizde acı, şişme olur ve diz sağlam durma yeteneğini kaybeder.

Kıkırdak Aşınması

Diz Artroskopisi - Şenol AkmanYaşlanmaya veya bir zedelenme nedeniyle eklem kıkırdağında aşınma meydana gelir. Eklemin içinde bir parça kopabilir. Bu durumda ağrı, eklemde sertlik ve sürtünme gibi bir duygu yaşarsınız.

Diz Kapağı Sorunları

Diz Artroskopisi - Şenol Akmanİlerleyen yaş, aşırı kullanım veya çarpma, düşme gibi olaylardan dolayı dizkapağının altındaki kıkırdak hasar görebilir. Bu, eklem hareketlerini kısıtlar. Eğer eklemde yapısal sorun varsa bunlar da eklemde fazla aşınmaya ve ağrıya yol açabilir.

EN ÇOK UYGULANAN TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Menisküsün Alınması ya da Onarılması

Diz Artroskopisi - Şenol AkmanHasarlı menisküs dokusu çıkarılabilir ya da onarılabilir. Menisküsün içindeki yırtılmış doku çoğu kez alınır. Menisküsün dış kenarındaki dokular yeni yırtılmışsa, genellikle onarılabilir. Bu doku sürekli olarak kanla beslendiği için, iyileşmesi kolaydır.

Ön Çapraz Bağ Tamiri

Diz Artroskopisi - Şenol AkmanHasar görmüş ön çapraz bağı onarılıp, hasarlı dokunun yerine sağlıklı ve sağlam bir tendon nakledilir. Bu dizkapağı tendonu, diz arkası tendonu da olabilir.

Kıkırdağın Tıraşlanması ya da Çıkarılması

Diz Artroskopisi - Şenol AkmanPürüzlenmiş kıkırdak tıraşlanılarak düzeltilebilir. Ya da üzeri açılmış kemik delinerek yeniden kıkırdak büyümesini sağlanır. Varsa, serbest cisimler de temizlenir.

Diz Kapağının Düzlenmesi veya Gevşetilmesi

Diz Artroskopisi - Şenol AkmanDiz kapağının altındaki bantlar tıraşlanarak pürüzsüz hale getirilir. Eğer diz kapağının duruşu eğri ise, doku bantları kesilir. Buna lateral gevşetme denilir. Bu sayede diz kapağı ve bacağın duruşu düzeltilebilir.

Artroskopiden Sonra

Ameliyatınızdan sonra özel bakım odasında kısa bir süre yatmanız gerekir. Evinize döndükten sonra kendinizi yormayın. Bir kez ameliyat deliklerine pansuman yaptırmanız gerekecektir. Artroskopi sonrası genellikle ağrı veya yara sorunu görülmez.

Ameliyat Sonrası Bakım Odasında

Diz Artroskopisi - Şenol Akman

Egzersizler

Diz Artroskopisi - Şenol AkmanBazı egzersizler iyileşmenizi hızlandırabilir. Egzersizleri yaparken yavaş ve düzgün hareket edin ve mutlaka her iki bacağınızı da çalıştırın. Bu sayede kaslarınız gücünü ve ekleminiz işlevini yeniden kazanacaktır.