Spor Hekimliği

Spor etkinlikleri sırasında oluşan ya da ortaya çıkan sorunlarda ve yaralanmalardaki teşhis ve tedavi özel bir deneyim ve uzmanlık gerektirir. Yaralanmanın oluş biçimi, yaralanmanın kaynağının tam teşhisi, tedavi yöntemi, süresi ve tam iyileşmenin gerçekleşeceği dinlenme süresi konusundaki hekim tutumu, hastanın yeniden spor aktivitelerine ya da günlük yaşam aktivitelerine dönme kalitesini çok etkiler.

Diz Artroskopisi

Diz Artroskopisi - Prof. Dr. Şenol Akman

Sağlıklı bir diz sorunsuz hareket edebilir. Ancak eklemde bir sorun varsa, hareketler acı verir hale gelecektir. Pek çok durumda artroskopi buna çare olabilir.

Diz Artroskopisi Sonrası Tedavi

Diz Artroskopisi Sonrası Tedavi - Prof. Dr. Şenol Akman

Diz, uyluk kemiği (femur) ile kaval kemiğini (tibia) birleştiren eklemdir. Kemiklerin uçları eklem kıkırdağı ile kaplıdır. Bu, dizin kayarak yumuşak hareket etmesini sağlar. Diz kapağı (patella) dizi koruyan kemiğin adıdır. Dizin içinde ise çarpma ve şok etkisini hafifleten menisküs dediğimiz kıkırdak yastık yer alır. Kaslar diz eklemine hareket verir ve dizin sağlamlığına yardımcı olur.

Diz Kapağı (Diz Önü) Ağrısı

Diz Kapağı (Diz Önü) Ağrısı - Prof. Dr. Şenol Akman

Diz kapağı ağrısı özellikle merdiven inip çıkarken,uzun süre oturduktan sonra kalkış pozisyonunda olur.Zaman zaman şiddetlenebilir.Gerekli tedaviler yapılırsa büyük oranda kaybolur.

Ön Çarpraz Bağ Ameliyatı ve Rehabilitasyonu

Ön Çarpraz Bağ Ameliyatı ve Rehabilitasyonu - Prof. Dr. Şenol Akman

Ön çapraz bağ (anterior cruciate ligament – ACL) dizin istikrarını ve sağlam durmasını sağlayan sert ve lifli bir doku demetidir. ACL hasarları ameliyatla veya ameliyatsız tedavi edilebilir. Nasıl bir tedavi görürseniz görün, rehabilitasyon şarttır, çünkü dizin işlevini yeniden kazanmasını sağlayacak önemli bir egzersiz programıdır.

Dizde Bağ Yaralanmaları

Dizde Bağ Yaralanmaları - Prof. Dr. Şenol Akman

Dizleriniz; yürümenizi, tırmanmanızı, oturmanızı ve çömelmenizi sağlayan eklemlerdir. Bu hareketleri yapmak için diz eklemlerinize gereken sağlam duruşu sağlayan, dizdeki bağlardır. Bir bağ zedelendiği zaman sanki diziniz sizi ayakta tutamayacakmış gibi hissedersiniz.

Ayak Bileği Rahatsızlıkları

Ayak Bileği Rahatsızlıkları - Prof. Dr. Şenol Akman

Ayak bileği incinmelerine çok sık rastlanır.  Ancak bu durumların aslında ne denli ciddi olabileceğini çoğu kez fark etmeyiz. Bilek incinmeleri ağrı, şişme, eklemde tutukluk ve güç kaybına yol açabilir. İyileşse bile, ayak bileği ileride tekrarlanabilecek zedelenmelere daha yatkın olur. Ancak uygun tedavi ve egzersizle bu sorunların sürekli olmasını önlemek mümkündür.