Omuz ve Dirsek Cerrahisi - Prof. Dr. Şenol Akman

Omuz Dirsek Cerrahisi

Prof. Dr. Şenol AkmanOmuzunuz bedeninizdeki en esnek eklemdir. Kolunuzu ileri, geri ve yanlara hareket ettirip döndürmenizi sağlar. Ancak bu esneklik aynı zamanda omuzunuzun yaralanmalara ve hastalanmaya karşı hassas olmasına da neden olur. Omuz ve dirsek ekleminin ağrılı durumlarında gecikmeden hekime başvurmak ileride çıkabilecek ciddi sorunlarını önleyecektir.

Prof. Dr. Şenol Akman

Prof. Dr. Şenol Akman
Ortopedi ve travmatoloji uzmanı

Omuz Artroskopisi

Omuz Artroskopisi - Prof. Dr. Şenol Akman

Omuz, vücudunuzdaki eklemlerin en esnek olanıdır. Kolun hemen her yönde hareket etmesini sağlayacak bir yapıya sahiptir. Ancak bu esneklik sorunlara neden olabilir. Bu özelliği yüzünden omuz yaralanmaya ve hasar görmeye çok yatkındır. Omzunuzda sorun varsa, artroskopi denilen bir cerrahi işlemle buna çözüm getirilebilir.

Omuz Çıkıkları ve Tedavisi

Omuz Çıkığı

Omzunuz vücudunuzun en esnek eklemidir. Bir topu fırlatmak, sırtınızı kaşımak ve hemen her yöne uzanabilmek, bu eklemle mümkün olabilmektedir. Ancak eklemin bazı kısımları zedelenirse omuz sağlamlığını kaybeder ve bu durumda hem hareket yeteneği kısıtlanır hem de ağrı ortaya çıkar. Doğru tedaviyle omzunuz yine eski sağlamlığını kazanabilir.

Rotator Manşet Zedelenmeleri

Rotator Manşet Zedelenmeleri - Prof. Dr. Şenol Akman

Rotator manşet, kolun dirsekten yukarı bölümünü kürek kemiğine bağlayan kaslar ve kirişlerinin oluşturduğu bir demete verilen isimdir. Çalışırken, spor yaparken omuzumuzun sağlam ve dengede durmasını sağlayan rotator manşettir.

Donuk Omuz

Donuk Omuz

Omuzunuzda geçmek bilmeyen bir ağrı veya tutulma hissi ile ortaya çıkan bir patolojidir Bu soruna bazen adeziv kapsül iltihabı (adeziv kapsülit) da denir. Pek iyi bilinmeyen bir sorundur. Ancak tedavi edildiği takdirde genellikle zaman içinde düzelme gösterir.

Omuz Protezi

Omuz protezi

Tutuk ve ağrılı bir omuz yüzünden giyinmek ve alışveriş torbalarınızı taşımak gibi en basit işleri bile yapmanız güçleşebilir.  Tıpkı sorunlu bir kalça ya da diz eklemi gibi, yıpranmış bir omuz eklemi de değiştirilebilir. Omuz eklem değişimi güvenilir bir işlemdir.

© 2015 Prof. Dr. Şenol Akman. Tüm hakları saklıdır.
Web sitesi tasarımında kullanılan tüm görseller lisanslıdır. İzinsiz başka yerlerde kullanılamaz.
ÖNEMLİ: Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Prof. Dr. Şenol Akman sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.
Web Sitesi Tasarımı & Prodüksiyon: Siimple