Omuz Protezi

Doktora Danışın

Prof. Dr. Şenol Akman'a Danışın

Omuz Protezi

Yıpranmış Omuz Ekleminin Yenilenmesi

Tutuk ve ağrılı bir omuz yüzünden giyinmek ve alışveriş torbalarınızı taşımak gibi en basit işleri bile yapmanız güçleşebilir.  Tıpkı sorunlu bir kalça ya da diz eklemi gibi, yıpranmış bir omuz eklemi de değiştirilebilir. Omuz eklem değişimi güvenilir bir işlemdir. Ameliyatla ağrılarınızdan kurtulabilir ve günlük yaşamdaki etkinliklerinizin pek çoğunu yeniden yerine getirebilirsiniz.

Omuz Ağrısı Neden Oluşur?

Zamanla omuz ekleminiz yıpranır veya artrit oluşur. Omuzun aşırı kullanılması da bu sorunu artırabilir. Belki de eklem romatoid artrit gibi kronik bir hastalıktan dolayı hasar görmüş olabilir. Kötü bir düşmeyle omzunuzda yırtılma ya da kırık meydana gelmiş olabilir.

Nedeni ne olursa olsun, omzunuzda hareket kısıtlığı ve ağrı duyuyorsunuz. Kolunuzu sırtınıza döndüremiyor ya da başınızdan yükseğe kaldırmıyorsunuz. Ağrı geceleri, fazla hareket ettiğinizde, belki de soğuk ve nemli havalarda artıyordur. Eğer sıcak uygulama, ilaç, egzersiz ve dinlenmeyle ağrılarınız geçmiyorsa,omuz protezi ameliyatı tavsiye edilir.

Omuz Protezi Ameliyatı Sizin İçin Faydalı Olacaktır

Omuz protezi ameliyatları ağrıyı gidermesi yanında omzunuzun kuvvetlenmesini ve rahat hareket etmesini sağlar. Ameliyatta sorunlu omzunuzun tümü ya da bir bölümü çıkarılarak yerine protez denilen yapay bir eklem oluşturulur. Protezle, omzunuzun sert, yıpranmış eklem yüzeyi yerine pürüzsüz metal ya da plastik parçalar takılır.

Kaygılarınızı Giderecek Yanıtlar

Ameliyat nedeniyle kaygılanmak doğaldır. Aşağıdaki sorular ve yanıtlar, bu kaygılarınızın giderilmesinde yardımcı olabilir:

Soru: Ağrılarım geçecek mi?

Yanıt: Büyük olasılıkla omzunuz iyileştikten sonra ya hiç ya da çok az ağrınız olacaktır.

Soru: Daha hareketli olabilecek miyim?

Yanıt: Ameliyattan sonra ne kadar güç ve hareket açıklığı kazanacağınız, omzunuzdaki sorunun niteliğine bağlıdır. Eğer kaslar ve diğer yumuşak dokular sağlıklıysa, omuz protezi ameliyatından sonra omzunuzun daha güçlü olması ve daha fazla esneklik kazanmasını bekleyebilirsiniz.

Soru: Ameliyat ne kadar sürer?

Yanıt: Hasarlı bir omuz eklemini çıkarma ve yerine yeni bir eklem oluşturma işlemi genellikle 2-3 saat sürer. Doğru süre, omzunuzdaki soruna bağlıdır.

Soru: Hastanede ne kadar kalmam gerekir?

Yanıt: Hastanede 2-3 gün kalmanız gerekebilir.

Soru: Yeni omuzum kaç yıl iş görecektir?

Yanıt: İyi korursanız ve komplikasyon olmazsa, yeni bir omuz eklemi 15 yıl veya daha da fazla süreyle çalışacaktır.

Omuz Protezi - Şenol AkmanOmuzunuz Nasıl Çalışır?

Bilye ve yuvası biçiminde bir eklem olan omuzunuz, vücudunuzun en esnek eklemidir. Kol kemiğinin (humerus) bilye gibi olan yuvarlak başı, küçük bir yuvanın (glenoid) içine girer. Kaslar ve diğer yumuşak dokular da kemik başını yuvanın içinde tutar ve kolunuzu aşağı yukarı, yana, vücudunuzun karşı tarafına ya da sırtınıza uzatmanızı sağlar.

Omuz Protezi - Şenol AkmanSağlıklı Bir Omuz

Omuz ekleminiz sağlıklıysa, kemik başı bilye gibi yuvasında rahatça kayarak hareket eder. Bunun nedeni, eklemi oluşturan kol kemiklerin yumuşak kıkırdakla korunuyor olması ve eklemin sinovyum denilen bir dokuyla kaplanmış olmasındandır. Omuzdaki döndürücü manşetin kasları ve kirişleri kol kemiği başının yuvanın içinde sağlam durmasını sağlar ve kolunuza dayanıklılık ve esneklik verir.

Sorunlu Bir Omuz

Omzunuzdaki ağrıya, tutukluk ve bazen de şişliklere, artrit, zedelenme, kemik hastalıkları ve kas yırtılmaları neden olabilir. Bu durumda en basit hareketler bile acı verir ve güçleşir.

Osteoartrit

Omuz Protezi - Şenol AkmanOstreoartrit, eklemin aşınmasıyla meydana gelir. Kıkırdak çatlar, yüzeyi pütürlü bir hal alır ve kemik yuvası da yıpranır. Sonunda kemik açığa çıkar ve üzerinde çıkıntı denilen büyümeler meydana gelir. Koruyucu kıkırdak yastığı olmayınca eklem sert ve ağrılı bir hal alır. Kolunuzu oynattığınızda, bir sürtünme ya da kolunuz yerinden çıkıyormuş duygusu yaşarsınız.

Ödemli (Romatoid) Artrit

Omuz Protezi - Şenol AkmanRomatoid artrit kronik bir eklem hastalığıdır. Bu durumda sinovyum kalınlaşarak pannus denilen bir doku oluşturur ve bu doku kıkırdağa yapışarak, kıkırdağı tahrip eden enzimler çıkarır. Eklem kızarır, şişer ve ısı artışı olur. Ağrı boyuna ve kola yayılabilir. Zaman geçtikçe eklem katılaşır ve kullanılmayan kaslar zayıflar. Bu durumda kemik de tahrip olabilir.

Kırıklar

Omuz Protezi - Şenol AkmanAçık kolunuzun ya da dirseğinizin üzerine düştüğünüzde kırık meydana gelebilir. Kol kemiğinin yuvarlak başı ve çıkıntılar kopar ve sonuçta kol kemiği parçalanmış olur. Omuz kırığı çok ağrı verir, morarır ve omuz deforme olmuş görüntüsü verir.

Avasküler Nekroz

Omuz Protezi - Şenol AkmanUzun sürelerle kortizon ve alkol kullanımı dahil olmak üzere birçok neden, kemiğe giden kan akışını engelleyebilir. Böylece kemik ölür ve parçalanır. Bu durumda omuzda ağrı oluşur ve eklemin hareketi kısıtlanır.

(Rotator) Manşetin Yırtılması

Omuz Protezi - Şenol AkmanEski (rotator) manşet yırtığı sonucunda ileri derecede artrit oluşabilir. Kemiğin yuvarlak başı akromiyono sürtündükçe eklemde ağrı, tutukluk ve güçsüzlük baş gösterir. Ameliyatla ağrıyı gidermek mümkündür ancak esneklik ve kuvvet yerine gelmeyebilir.

Röntgen

Omuz Protezi - Şenol AkmanRöntgen, kemiklerinizin resminin çekilmesi demektir. Röntgen filmlerinde, kemik başı ve yatağındaki kemik çıkıntıları, kırıklar ve çatlaklar ile eklemdeki kıkırdak ya da kemiğin aşındığı yerlerde oluşan daralmalar görülür.

Diğer Görüntüleme Tetkikleri

Bilgisayarlı Tomografi (CT taraması), eklemdeki kemiklerin görüntüsünü daha belirgin olarak gösterir. Bir tarayıcı sayesinde alınan veriler, bilgisayara gönderilir ve bilgisayarda kesit halinde görüntüler elde edilir. CT tarama sayesinde operatörünüz, kemik başı ve yatağın hangi noktalarda ve ne ölçüde hasar gördüğünü anlayabilir.

MRI (Manyetik Rezonans Görüntüleme)

Bu yöntemle operatör, omuz kasları ve kirişleri inceleyebilir. Burada hasar yoksa, ameliyattan sonra omzunuzun eski gücünü ve hareket yeteneğini yeniden kazanması olasılığı yüksektir. MRI ayrıca ölü kemik alanlarını (Bone Spur – kemik çıkıntı) da gösterir.

Omuz Ameliyatınız

Muhtemelen hastaneye ameliyat günü sabahtan gitmeniz gerekecektir. Anestezi uzmanıyla görüştükten sonra hemşireler sizi ameliyata hazırlayacaklar. Daha sonra da ameliyatınızın yapılacağı ameliyathaneye alınacaksınız.

Omuz Ekleminizin Yenilenmesi

Sadece kemiğin yuvarlak başı değiştirilebileceği gibi (kısmi değişim), beraberinde kemik yatağı da değiştirilebilir (total değişim). Köprücük kemiğinizden kolunuza doğru yaklaşık 15 santimetre uzunluğunda bir kesik yapılır.

Kısmi (Hemi) Değişim (Artroplasti)

Omuz Protezi - Şenol AkmanEğer kol kemiğinin başı (humerus başı) veya yumuşak doku hasar görmüş ancak glenoid sağlamsa, bazen sadece kemik başını değiştirmek yeterli olabilir.

  • Humerus başı çıkarılır ve kol kemiği, takılacak sapı tutabilmesi için hazırlanır. Sap, kemiğe çimentoyla tutturulabilir. Bundan sonra metal baş, yeni sapa yerleştirilir.
  • Eğer omzunuz kırılmışsa, tüberkulum (çıkıntılar) yeni sapa ve çevresindeki kemiğe tutturulur.

(Total) Tüm Eklemin Değişimi (Artroplasti)

Omuz Protezi - Şenol AkmanHem kol kemiği başı hem de yuva yıpranmış ise, operatör hem kemik başı yuvarlağını hem de yatağı değiştirme kararı verebilir.

  • Önce, yıpranmış humerus başı çıkarılır ve kol kemiği takılacak sapı sağlam tutması için hazırlanır.
  • Ardından yuva hazırlanır. Genellikle plastik çanak, çimentoyla yerine sabitlenir.
  • En son olarak da, sap kol kemiğinin içine sokulur ve metal yuvarlak, yeni sapa sağlamca tutturulur.

Ters Omuz Protezi

Bazı durumlarda ve genellikle ileri yaşlarda hastanın omuz çevresindeki kasları( rotator manşet) onarılamayacak büyüklükte yırtıksa ters omuz protezleri uygulanabilir.